Krušné hory

Turistika  »  Zámky  »  Zámek Velké Březno  » 

Zámek - Velké Březno

  • Zámek Velké Březno
  • Zámek Velké Březno
  • Zámek Velké Březno
Město: Velké Březno
Region: České středohoří
Kraj: Ústecký kraj
Okres: Ústí nad Labem
GPS: 50°39'58.111"N, 14°8'25.310"E
   
Kontakt:

Státní zámek Velké Březno

  Klášterní 1
  403 23 Velké Březno
   
Tel:/Fax: +420 475 228 331
Mobil: +420 604 505 323
E-mail: zamek.velkebrezno@usti.npu.cz
Web: www.zamek-vbrezno.cz

Zámek Velké Březno nevyniká ani svou rozlohou ani majestátností, není ani moc známý. Je jedním z nejmladších a nejnovějších zámků, jaké byly na území České Republiky postaveny. V jeho zdech žili lidé, kteří měli velký vliv nejen na české dějiny, ale v jednom případě se osudy zdejších obyvatel protínají dokonce i se světovou historií.

Zámek byl totiž vystavěn až v letech 1842 až 1845 a to pro bývalého nejvyššího purkrabího Českého království, hraběte Karla Chotka, který se zde po svém penzionování rozhodl strávit podzim života. Starý zámek ve Velkém Březně, který byste našli blíže k Labi, už totiž neodpovídal představám hraběte Chotka o pohodlném bydlení, a tak v září roku 1842 začíná ve Velkém Březně stavba zámku nového, a od května 1844, kdy je nový zámek dokončen, zde Chotek i se svou rodinou bydlí. Budova zámku po svém dokončení vypadala poněkud jinak než dnes, byla mnohem jednodušší; s trochou nadsázky se dá říci, že připomínala spíše železniční nádraží té doby. Ale i když se jednalo o stavbu vzhledem prostou, poskytoval tento tehdy tak moderní empírový zámek veškerý komfort a byl vybaven vším pohodlím své doby. Takže můžeme věřit, že hraběti Chotkovi, čerstvému penzistovi, se v jeho zdech žilo velmi dobře.

Zámecký park ve Velkém Březně byl založen v polovině minulého století, kdy si hrabě Chotek, správce Českého království, zde nechal postavit rodinné sídlo a v bezprostřední blízkosti kolem něj dal upravit malý přírodně krajinářský park, který volně přecházel v les. Ovšem jeho dnešní podoba, tedy 5 hektarů anglického parku a maličký francouzský park s výhledem na rybník s lekníny, rákosím, denivkami a také s kapry, pochází až ze začátku našeho století. Tehdy vnuk zakladatele zámku dokončoval rozsáhlou přestavbu budovy a součástí změn bylo i vybudování poměrně rozlehlého parku, v němž byla také místa pro různé kratochvíle: najdeme tu dvě fontánky, plavecký bazén, kuželník (nedávno rekonstruovaný do původní podoby), lavičky s pěknými výhledy nebo třeba odpočívadlo. A když si celý park projdeme, zjistíme, že sem byly také vysazeny různé druhy zajímavých a dendrologicky hodnotných dřevin. Park si může prohlédnout každý návštěvník sám, ale pokud využije služeb průvodce, dozví se o rostlinách v parku některé zajímavosti - třeba to, jak v každém stromě neustále, den co den, proudí mnoho litrů vody (v jehličnatém stromu proudí voda rychlostí zhruba 1-2 metry za hodinu, u listnatých vzrostlých stromů to bývá 4 až 6 metrů za hodinu. Velkým stromem proběhne zhruba 100 litrů vody v jednom jediném dni, a když tedy jste právě v lese - nebo v zámeckém parku - můžete si představit, jak to všude kolem vás ve stromech kolotá a obíhá.)

Otevírací doba:
duben soboty, neděle, svátky 10:00 - 17:00
květen - září denně kromě pondělí 10:00 - 18:00
říjen soboty, neděle, svátky 10:00 - 16:00

 

Pro předem objednané skupiny nad 10 osob je prohlídka zámku možná i v jiném čase

Poslední prohlídka začíná vždy 60 minut před koncem otevírací doby

Zámecký park je v sezóně otevřen denně, od 7.00 do 19.00 hodin

 

Zámek Velké Březno

Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Chata Borůvka - Mariánská

Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 

 

TOPlist Info Krušné hory © leden 2020, Kontakt