Krušné hory

Rozhledny  »  Bismarckova rozhledna Cheb

Bismarckova rozhledna

  • Rozhledna Zelená hora
Objekt: Rozhledna
Region: Krušné hory
Kraj: Karlovarský kraj
Okres: Cheb
GPS: 50°4'14.690"N, 12°18'23.055"E
   
Název:

Zelená hora

Obec:

Cheb

   
Nadmořská výška: 637 m n. m.
Typ stavby: kamenná
Výška rozhledny: 18 m
Počet schodů: 71
Rok otevření: 1909
 

Nově opravená Bismarckova věž stojí na 637 metrů vysoké Zelené Hoře asi sedm kilomtrů západně od Chebu, poblíž hraničního přechodu Pomezí nad Ohří. První doloženou stavbou na tomto místě byla ale dřevěná trámová věž z roku 1891.

S myšlenkou výstavby kamené rozhledny, přišel místní okrašlovací spolek, který ihned uspořádal dobrovolnou finanční sbírku. Jména nejštědřejších dárců byla později zvěčněna runovým písmem na vnitřní stranu točitého kameného schodiště a jsou čitelná dodnes. Jedná se o mohutnou kamnou mohylu, ve vrcholové partii doplněnou o tzv. "ohňovou mísu", která se většinou na svátek slunovratu, zapalovala. Zelenohorská Bismarckova věž byla otevřena v roce 1909.

Po druhé světové válce se bohužel ocitla na dlouhou dobu v zakázaném pohraničním prostoru, a tak zůstala opuštěná, nepřístupná a zapomenutá. Za těchto podmínek začala pozvolna chátrat. V roce 1973 byl v těsném sousedství postaven telvizní vysílač. Na lepší časy se začalo blýskat ale až po přelomu tisíciletí. K stoletému výročí věže proběhla její kompletní rekonstrukce. Na ochoz se dostanete po 71 schodech. Z něj lze velice dobře spatřit například vodní nádrž Skalka, Cheb, Františkovy Lázně, Krušné Hory a Slavkovský Les, Klínovec ale také podobnou rozhlednu na nedalekém Háji u Aše.

Nachází se asi 7 km na západ od Chebu. Dobře se k ní dostanete z Chebu po úzké asfaltové silničce po zelené značce. Po této silnici dojedete až k rozcestníku, kde necháte auto. Odtud je to asi 100 metrů po lesní pěšině.

Přístup: denně 8 - 18 hodin (do října)

 

Bismarckova rozhledna Cheb

Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Chata Borůvka - Mariánská

TIP Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 

 

TOPlist Info Krušné hory © leden 2020, Kontakt