Krušné hory  »  Naučné stezky  »  Blatenský příkop

Blatenský příkop

  • Blatenský příkop
  • Blatenský příkop
  • Blatenský příkop
  • Blatenský příkop
Město:

Horní Blatná

Kraj: Karlovarský kraj
Okres: Karlovy Vary
Turistický region: Západočeské lázně
Turistická oblast: Krušné hory - západ
Nadmořská výška: 756 m
GPS:50°22'20.172"N, 12°54'46.909"E

Blatenský příkop byl v roce 1980 vyhlášen Technickou kulturní památkou. V letech 1995 - 2001 prošel celkovou rekonstrukcí. Podél příkopu byla vybudována naučná stezka, která začíná 1,5 km západně od Božího Daru na silnici Boží Dar - Ryžovna a končí nedaleko asi 1 km nad obcí Horní Blatná, je 12 km dlouha a má 23 zastávek.

Dobývání rud v Krušných horách na počátku 16. století nebylo možné bez vody. Z toho důvodu pověřily těžařské společnosti z Horní Blatné stavitele Štěpána Lenka výstavbou 12 km dlouhého vodního příkopu, kterým byla přivedena voda pro zásobování báňských a hutních provozů v Horní Blatné z povodí říčky Černé u Božího Daru.

Vodní příkop se vine po vrcholcích Krušných hor v nadmořské výšce 945-975 metrů od rašelinišť u Božího Daru, přes Rýžovnu, Bludnou a po severní straně Blatenského vrchu se stáčí nad Horní Blatnou. Po jeho dokončení nastal bouřlivý rozvoj těžby nejen v okolí Horní Blatné, ale i v celém území podél vodního díla. Někdy po půli 16. století se vodní příkop stal výhradním majetkem města Horní Blatné. To v roce 1570 získalo od Maxmiliána II. zvláštní výnos, kterým panovník prohlásil ochranu vodního příkopu a udělil Horní Blatné dědičné právo vybírat po všechny časy vodní poplatky a sladovné. Odtud také pochází název příkopu Erbwassergraben - dědičný vodní příkop. Podél vodního příkopu vede naučná stezka, která vás provede od jedinečných přírodních společenstev Božídarského rašeliniště až do královského horního města Horní Blatné s památkami na těžby rud.

Na Blatenském příkopu můžete spatřit celou řadu obnovených technických objektů - napouštěcí objekt z potoka od Božího Daru, zděné odlehčovací přepady v místech křížení s vodními toky pro regulaci množství vody v příkopu, dřevěný akvadukt, lapače písku a další. Dozvíte se mnoho zajímavého o Krušných horách a strávíte příjemný den ve společnosti dávného přítele člověka i zlého pána - tekoucí vody.

 

Blatenský příkop

Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Chata Borůvka - Mariánská

TIP Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 

 

TOPlist Krušné hory průvodce © 2017, Kontakt