Krušné hory

Turistika  »  Hrady  »  Hrad Vildštejn  » 

Hrad Vildštejn

  • Hrad Vildštejn
  • Hrad Vildštejn
  • Hrad Vildštejn
Město: Skalná
Region: Západočeské lázně
Kraj: Karlovarský kraj
Okres: Cheb
GPS: 50°10'10.161"N, 12°21'35.957"E
   
Kontakt:

Hrad Vildštejn

  Pod hradem 81
  351 34 Skalná u Chebu
   
Telefon: +420 354 594 930
Fax: +420 354 594 930
E-mail: vildstejn@vildstejn.cz
Web: www.vildstejn.cz

Hrad Vildštejn je jeden z nejstarších a nejzachovalejších kamenných vodních hradů v České republice. Nachází se na kamenném ostrohu nad potokem Sázek ve městě Skalná. Hrad obklopuje příkop – dnes téměř zasypaný. Hrad vzniknul pravděpodobně kolem roku 1200 a jeho zakladatelem byl zřejmě Gerold z Vildštejna. Hrad byl postaven v románském stylu.

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy valdský opat Eduard mluví o výkupu desátků od Gerolda z Vildštejna. Roku 1225 se objevuje Albert Nothaft, jenž byl zřejmě Heroldovým blízkým příbuzným.

V 90. letech 13. století následovníci rodu Nothafů, pod tíhou finanční situace, většinu panství rozprodali. Hrad se dostal do rukou Jana Raba z Mechelsgrünu. Majitelé hradu se dost střídali – např. Albert Šlik nebo Volf z Viršperku, jehož rod byl na hradě v letech 1531 – 1596. Viršperkové prý byli velmi suroví a za jejich vlády se uskutečnilo mnoho krvavých sporů, jak s městem, sousedy, tak i s vlastními příbuznými.

V roce 1596 hrad koupil rod Trautenberků. Ten zase vedl spory s poddanými, které nutil do nadměrné roboty. S městem Cheb měl rod Trautenberků spory kvůli vaření piva na hradě, které město nechtělo akceptovat.

Okolo roku 1763 hrad přestal vyhovovat nárokům na pohodlí a ze starších budov v předhradí se postavil zámek, hrad přestal být obývaný a sloužil jako pivovarská sladovna. Zámek byl vystaven jako jednopatrový, dvoukřídlý a ve slohu barokního klasicismu.

Koncem 1. světové války Vildštejn koupil továrník Giepel, jeho potomci hrad vlastnili do konce 2. světové války.

Po válce hrad ve vlastnictví státu začal chátrat. Ale roku 1985 skupinka dobrovolníků začala hrad obnovovat a poté byl prodán soukromníkovi. Dnes je zde restaurace s dobovou výzdobou. Hrad je veřejně přístupný od roku 2001.

Na nádvoří je malá zoologická zahrada domácích zvířat. Podívat se můžete do muzea ve sklepení. Je zde archeologická expozice ostatků ženy zazděné do základů hradu. Zámek zatím přístupný není.

Otevírací doba:
Samostatná prohlídka bez průvodce, časově neomezená.

 

Hrad Vildštejn

Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Chata Borůvka - Mariánská

TIP Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 

 

TOPlist Info Krušné hory © leden 2020, Kontakt