Krušné hory

Turistika  »  Hrady  »  Hrad Loket  » 

Hrad Loket

  • Hrad Loket
  • Hrad Loket
Město: Loket
Region: Krušné hory
Kraj: Karlovarský kraj
Okres: Sokolov
GPS: 50°11'13.229"N, 12°45'13.472"E
   
Kontakt:

Hrad Loket

  Zámecká 67
  357 33 Loket
   
Telefon: +420 352 684 648
Fax: +420 352 684 104
E-mail: pruvodci@hradloket.cz
Web: www.hradloket.cz

Gotický hrad Loket se nachází v Karlovarském kraji, leží v dominantní poloze na skále, nad řekou Ohří. Pod hradem leží malé městečko Loket. Hrad byl pravděpodobně postaven začátkem 13. století. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1239, v této době je hrad využíván jako středisko pohraničního území mezi Čechami a Chebskem, které bylo zalidňováno kolonisty.

Hrad měl velký význam, což potvrdil Jan Lucemburský i Karel IV., který jej nechal zařadit mezi tzv. nezcizitelné královské hrady. I za Lucemburků byl velmi vyhledávaným hradem, podepisovaly se zde důležité mezinárodní smlouvy. Poté, co hrad zasáhl velký požár, jej počínaje rokem 1473 získal rod Šliků do dědičného vlastnictví. V 16. století se dostal do rukou města, podporujícího císaře Ferdinanda Habsburského. Tak začala jeho zkáza a úpadek, neboť byl využíván převážně k hospodářským účelům a to se na jeho stavu velmi podepsalo. Na konci 18. století jsou zbořeny některé hradní objekty a v 19. století je hrad změněn na vězení.

Nejstarší částí dnešního hradu, je pozdně románská rotunda, pocházející ze začátku jeho výstavby. Ostatní stavby okolo nádvoří, tj. brány, markrabský dům při vstupní cestě a čtverhranná hradní věž, pocházejí až z doby vlády Václava IV. Zachovalé podzemní kobky byly využity ke zřízení unikátní výstavy vězeňství a útrpného práva. Hrad nabízí stálou expozici zbraní a dokumentaci svého vývoje. Hrad Loket můžete navštívit po celý rok.

Otevírací doba:
Listopad - březen denně 09:00 - 16:00
Duben - říjen denně 09:00 - 17:00

Poslední vstup je 30 minut před zavírací dobou!

 

Hrad Loket

Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Chata Borůvka - Mariánská

TIP Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 

 

TOPlist Krušné hory © leden 2020, Kontakt - Přidat objekt