Krušné hory

Turistika  »  Hrady  »  Hrad Hněvín Most  » 

Hrad Hněvín

  • Hrad Hněvín
  • Hrad Hněvín
Město: Most
Region: Krušné hory
Kraj: Ústí nad Labem
Okres: Most
GPS: 50°31'13.191"N, 13°38'1.630"E
   
Kontakt:

Hrad Hněvín

  Hradní
  434 01 Most
   
Telefon: +420 476 449 955, +420 476 731 588
E-mail tomas.muller@junek-r.cz
Web: www.hradhnevin.cz

Hrad Hněvín představuje dominantu města Most. Původní hrad byl založen v 1. polovině 13. století pod názvem Landeswarte, králem Václavem I. Díky své nedobytné poloze - je chráněn Komořanským jezerem, se řadil do sítě královských hradů. Jeho poloha byla také strategická, hrad měl dostatečné množství vody a byl dobře udržován. Samotná replika hradu leží na kopci zvaném Zelená Hora Hrad měl velký význam, byl mnohokrát v obležení husitských vojsk, která však byla neúspěšná.

V roce 1595 město Most hrad koupilo. Pro hrad se stala pohromou třicetiletá válka, kdy se zde střídali Sasové, císařští Švédové opustili hrad v roce 1649, poté co jej vydrancovali. Na základě žádosti zástupců města, nechal císař Ferdinand III. Zlikvidovat zbytky pevnosti v letech 1651 - 1653. Obyvatelům města ve však po hradě stýskalo, a tak se v 19. století, v době kdy město bohatne z těžby uhlí, začíná na Hněvíně znovu stavět. Je vystavěna rozhledna a restaurace, která však byla stržena větrem. V roce 1896 byl stanoven Spolek přátel Zámecké hory a začátkem tohoto století pak byla podle plánů A. Schwarze postavena replika hradu s restaurací.

Z původního hradu se dochovalo jeho dělení na dvě části. V hradbách vnější části jsou vidět romanticky upravené zbytky několika gotických dělostřeleckých bašt a ve vnitřní ploše zbytky zřejmě hospodářských budov. Na zcela novém nádvoří je socha Magistra Edwarda Kelleyho, známého alchymisty, ale zároveň šarlatána, který zde byl i vězněn a také na hradě v roce 1597 zemřel.

V areálu je přístupná věž s rozhlednou, hvězdárna a dobová restaurace s hotelem. V létě zde pod širým nebem pořádá mostecké divadlo divadelní představení.

Hrad Hněvín slouží k rodinným procházkám i k pořádání slavností. Z rozhledny je výborný pohled na Krušné hory, město Most i České středohoří.

V roce 2001 prošel celý hrad rozsáhlou rekonstrukcí. V areálu hradu je přístupná věž s rozhlednou, hvězdárna a restaurace s hotelem. Z Hněvína je výborný výhled na Krušné hory, město Most i České středohoří. Před několika lety bylo opraveno přírodní divadlo a v létě zde pod širým nebem pořádá divadelní představení mostecké divadlo.

Otevírací doba:
denně 11:00 - 23:00

 

Hrad Hněvín

Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Chata Borůvka - Mariánská

TIP Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 

 

TOPlist Krušné hory © leden 2020, Kontakt - Přidat objekt