Krušné hory  »  Hrady  »  Hrad Hasištejn  » 

Hrad Hasištejn - Místo

  • Hrad Hasištejn
  • Hrad Hasištejn
Město: Místo
Region: Krušné hory
Kraj: Ústecký kraj
Okres: Chomutov
GPS: 50°26'42.490"N, 13°15'26.162"E
   
Kontakt:

Hrad Hasištejn

  Místo
  431 58 Chomutov
   
Telefon: +420 474 651 275
E-mail: info@hasistejn.cz
Web: www.hasistejn.cz

Tato zřícenina gotického hradu Hasištejn se rozprostírá na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka, na Chomutovsku. Není přesně doloženo, kdo hrad založil, ale pravděpodobně to byl král Václav II., který hrad zřejmě založil na začátku 14. století za účelem ochrany cesty z Prahy do Halle v Německu. Dominantou překvapivě rozlehlého hradu je mohutná válcová věž - bergfrit, která byla upravena na rozhlednu.

První písemná zpráva pochází z roku 1348, kdy se hrad uvádí v Majestas Carolina, tj. zákoník Karla IV., jako královský hrad. V roce 1351 hrad získali páni ze Šumburka, kteří se jako správci hradu osvědčili. Až Bernard ze Šumburku si omezené vlastnictví vykládal po svém a v okolí přepadával kupce a loupil. Tím si znepřátelil krále Václava IV., který po dvouměsíčním obléhání hrad dobyl a daroval Mikuláši Lobkovicovi. Za Lobkoviců byl hrad rozšířen a opevněn. Vnuk Mikuláše, Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic se postaral o velký rozkvět hradu. Tvořil sbírky cenných děl a kniknu. Lobkovicové hrad drželi do konce 16. století. Po velkém požáru začal hrad chátrat. Posledním soukromím majitelem byl statkář E. Karsch, který v letech 1891 - 1892 hrad restauroval a zřídil na předhradí hostinec, který byl v té době velmi vyhledávaný.

Hrad Hasištejn je postaven na oválném půdorysu a na jižní straně jsou zbytky paláce. Proti vstupní straně stojí kaple se zbytky křížové klenby. Za pozornost stojí kamencové krakorce s reliéfní výzdobou a rozlehlé podzemní prostory. Je to velmi romantické místo, jako stvořené pro výlety na kolech či pěšky.

Otevírací doba:
Duben - říjen denně 10:00 - 18:00

 

Hrad Hasištejn

Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Chata Borůvka - Mariánská

TIP Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 

 

TOPlist Krušné hory průvodce © 2017, Kontakt