Krušné hory

Krušné hory  »  Církevní památky  »  Kostel Čtrnácti svatých pomocníků - Abertamy

Kostel Čtrnácti svatých pomocníků

  • Kostel Čtrnácti svatých pomocníků
Město: Abertamy
Region: Krušné hory
Kraj: Karlovarský kraj
Okres: Karlovy Vary
GPS: 50°22'7.219"N, 12°49'6.801"E

Ves Abertamy byla založena horníky v roce 1529. A již v roce 1534 byl postaven zdejší pozdně gotický kostel zasvěcený Čtrnácti svatým pomocníkům. Roku 1544 byla v Abertamech zřízena oddací matrika, čtvrtá nejstarší v Čechách. V letech 1735-1738 byl kostel barokně přestavěn. V první polovině 19. století byl kostel upraven. Kolem roku 1870 přijela do Abertam misie tří jezuitů, kteří tu kázali osm dní. Po druhé světové válce kostel značně zchátral, zdivo věže i kostelní lodi bylo postupně narušováno množstvím trhlin. V roce 1989 dokonce hrozilo zřícení věže i střechy. Díky iniciativě abertamských rodáků žijících v Německu byl kostel zachráněn, dvě nákladné renovace proběhly v letech 1993-1996 a v roce 2003.

Obdélný barokní jednolodní kostel krytý valbovou střechou s pětiboce uzavřeným, neodsazeným presbytářem. K hlavnímu vstupnímu průčelí kostela je připojena čtvercová věž krytá stanovou střechou se zvonicí. Věží je veden vchod do kostela a na věži kostela jsou věžní hodiny se starým hodinovým strojem, které jsou vzácnou ukázkou kovářské práce. K severní stěně kostela je připojena sakristie. Vnějšek kostela je hladký. Uvnitř je kostel plochostropý s dřevěným kazetovým stropem.

Vnitřní zařízení kostela je klasicistní z konce 18. století. Tvoří ho portálový hlavní oltář se soškami Čtrnácti sv. pomocníků, neseverní straně pak boční oltář Ukřižování a na jižní oltář Panny Marie, dále kazatelna s medailóny s malovanými výplněmi a křtitelnice. V kostele bývaly pozdně gotické sochy z vybavení původní podoby kostela, na bočních oltářích sochy sv. Mikuláše a sv. Šebastiána, dále sv. Anny Samotřetí, sv. Barbory, socha světice bez atributu, v lodi pak bývala socha Panny Marie s dítětem. Čtyři zbylé sochy byly v roce 1999 převezeny do depozitáře plzeňského biskupství. Pozdně gotická socha sv. Jana Evangelisty byla nezvěstná již v 70. letech 20. století.

 

Kostel Čtrnácti svatých pomocníků - Abertamy

Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Chata Borůvka - Mariánská

TIP Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 

 

TOPlist Krušné hory © leden 2020, Kontakt - Přidat objekt
>