Krušné hory

Turistika ●  Města a obce ●  Ostrov

Ostrov

 • Ostrov
 • Ostrov
 • Ostrov
 • Ostrov
 • Ostrov
 • Ostrov
 • Ostrov
 • Ostrov
 • Ostrov
 • Ostrov
 • Ostrov
 • Ostrov
Město:

Ostrov

Okres: Karlovy Vary
Kraj: Karlovarský
Oblast: Krušné hory
Region: Západočeské lázně
Výška: 398 m n.m.
PSČ: 363 01
GPS: 50°18'21"N, 12°56'20"E

 

Správní obvod obce s rozšířenou působností Ostrov:
Abertamy, Boží Dar, Hájek, Horní Blatná, Hroznětín, Jáchymov, Krásný Les, Merklín, Pernink, Potůčky, Stráž nad Ohří, Velichov, Vojkovice

Město Ostrov leží na úpatí Krušných hor v okrese Karlovy Vary v Karlovarském kraji. První písemná zpráva pochází z roku 1269. Na území města Ostrova žije cca 17 230 obyvatel.

Ostrov je známý také pod názvem Ostrov nad Ohří. V současnosti se tak jmenuje železniční stanice. Historické jádro města s řadou kulturních památek bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Nejstarší dochovanou stavební památkou v Ostrově je hřbitovní kostel sv. Jakuba Většího, pozdně románská stavba z let 1224-1226. Založení města je připisováno Slávkovi z rodu Hrabišiců, o čemž svědčí i původní název Zlaukowerde. Důvodem vzniku názvu Ostrov je údajně místo polohy mezi horskými říčkami Bystřicí a Veseřicí.

Další památkou z té doby je kostel zasvěcený sv. Michaelu, nacházející se na druhém břehu Bystřice, kde postupně vznikalo středověké město. Tvář města byla do dnešní podoby mnohokrát pozměněna řadou ničivých požárů a následnou novou výstavbu. V 15. století město patřilo hraběcímu rodu Šliků.

V Ostrově byl v tu dobu vystavěn Šlikovský zámek ke kterému později vévoda Julián Henrich založil zámecký park, svého času považovaný za osmý div světa. V tomto období byl též založen piaristický klášter s latinským gymnáziem. V rozvoji pokračoval i vévodův syn Julius František, a to stavbou letohrádku ve středu parku, Paláce princů a kamenický skvost Bílá brána.

V 19. století Ostrov patřil Habsburkům a dostalo dnešní podobu. Vznikaly četné měšťanské domy například Stará radnice. K rozvoji města přispěla výstavba železnice s vlakovým nádražím kde postupně v blízkém okolí vznikaly nové průmyslové závody. Poválečná léta jsou ve znamení osídlování a především výstavbou sídlišť pro pracovníky uranových dolů v Jáchymově a později závodu Škoda Ostrov – výroba trolejbusů.

Lyžování a turistika v okolí:
Horská střediska lyžování Abertamy, Pernink, Boží Dar, Horní Blatná, Nové Hamry, Jáchymov, Mariánská, a nejvyšší vrchol Krušných hor - Klínovec(1244 m n.m.).

Přírodní zajímavosti:
Blatenský vodní příkop. Vlčí jámy s jeskynním ledem a celní skálou 70 m dlouhouhou ve skále vytesanou stezkou. Stráž nad Ohří náhorní planiny a rašeliniště se značkovanými turistickými cestami a naučnými stezkami. Romantické údolí Ohře s možností vodních sportů.

Lázeňská města:
Karlovy Vary, Jáchymov, Mariánské Lázeně, Františkovy Lázně

Hrady:
Loket, Hildštejn, Kynžvart, Hauenštejn, Cheb

Zámky:
Sokolov, Chýše, Kynžvart, Ostrov, Bečov.

Rozhledny a výhledy:
Blatenský vrch, Plešivec, Klínovec, Diana, Tisovský vrch, Háj, Hamelika

 

Ostrov - Krušné hory

Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 
 
Naučné stezky - Krušné hory Naučné stezky
Božídarské rašeliniště - Krušné hory
Božídarské rašeliniště
 
batoh

Batohy, cestovní tašky, kufry

Velká nabídka všech typů batohů,
pro město, školu, výlety.
 
Chata Borůvka - Mariánská

Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
 

 

TOPlist Krušné hory © leden 2020, Kontakt - Přidat objekt