Krušné hory

Turistika ●  Města a obce ●  Jáchymov

Jáchymov

 • Jáchymov - Lázně
 • Jáchymov - Lázně
 • Jáchymov - Lázně
 • Jáchymov - Lázně
 • Jáchymov - Lázně
 • Jáchymov - Lázně
 • Jáchymov - Lázně
 • Jáchymov - Lázně
 • Jáchymov - Lázně
 • Jáchymov - Lázně
 • Jáchymov - Lázně
 • Jáchymov - Lázně
Město:

Jáchymov

Okres: Karlovy Vary
Kraj: Karlovarský
Oblast: Západočeský lázeňský trojuhelník
Region: Západočeské lázně
Výška: 672 m.n.m.
PSČ: 362 51
GPS: 50°21'55"N, 12°55'25"E
   
Jáchymov je lázeňské město v okrese Karlovy Vary. Leží na úpatí Krušných hor v nadmořské výšce 650 - 750 m. a je vzdalený 20 km od Karlových Varů, 6 km od Božího Daru a 10 km od nejvyššího vrcholu Krušných hor Klínovce (1244 m.n.m.) Jáchymov se prostírá v Klínoveckém údolí a je bránou Krušných hor.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1510. Město vzápětí zažilo obrovský vzestup. Díky nálezům stříbra se po r.1516 stává druhým nejlidnatějším městem v Čechách s počtem 30 000 obyvatel. Vydatné zdroje vzácného kovu stříbra vedly zakladatele - hraběte Štěpána Šlika - k tomu, že zde začal razit již v roce 1519 minci, která dostala jméno podle místa vzniku Joachimsthal - thales - tolar a stala se předchůdcem amerického dolaru.

V blízkosti Jáchymova jsou bývalé doly na uranovou rudu (Mariánská, Eduard, …), těžba v nich probíhala v letech 1939 až 1962 a během té doby se vytěžilo přibližně 8000 tun uranu. Po druhé světové válce je celá oblast poznamenána těžbou uranu se všemi průvodními jevy. Při těchto dolech byly zřizovány koncentrační a pracovní tábory, v nichž držení vězni (zejména političtí) sloužili v dolech jako levná pracovní síla. Přes rozvoj těžby v té době zažíval městský urbanismus spíše úpadek.

Po uzavření jáchymovských dolů se město vrací počátkem šedesátých let k lázeňské tradici. Změna politického systému v roce 1989 se v dobrém slova smyslu kladně projevila i v Jáchymově: příliv turistů i pacientů, rozsáhlé rekonstrukce lázeňských objektů a celkové zlepšení životních i zásobovacích podmínek pro obyvatele navracejí prvním radioaktivním lázním na světě (založené v roce 1906) punc výjimečnosti. Léčí se zde onemocnění pohybového aparátu, stavy po úrazech, ortopedických operacích, nemocí periferního nervstva a cév. K těmto léčebným indikacím se využívá přírodních pramenůvzískaných z dvanáctého patra jáchymovského dolu Svornost

Městské části Jáchymova - Jáchymov, Mariánská, Nové Město, Suchá a Vršek

 

Lázně - Jáchymov

Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 
 
Naučné stezky - Krušné hory Naučné stezky
Božídarské rašeliniště - Krušné hory
Božídarské rašeliniště
 
batoh

Batohy, cestovní tašky, kufry

Velká nabídka všech typů batohů,
pro město, školu, výlety.
 
Chata Borůvka - Mariánská

Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
 

 

TOPlist Krušné hory © leden 2020, Kontakt - Přidat objekt