Krušné hory

Turistika ●  Města a obce ●  Chodov

Chodov

  • Chodov
Město:

Chodov

Okres: Sokolov
Kraj: Karlovarský
Oblast: Západočeský lázeňský trojúhelník
Region: Západočeské lázně
Výška: 418 m n.m.
PSČ: 357 35
GPS: 50°14'22"N, 12°44'50"E

 

První písemná zmínka o Chodově pochází z listiny českého biskupa a knížete Jindřicha Břetislava, která byla napsána mezi lety 1195 a 1197. V této době byloměsto majetkem cisterciáckého kláštera ve Waldsassenu a český kníže touto listinou přebral nad jeho českými majetky ochranu.

Podle některých historiků šlo původně o slovanské sídliště vybudované na zemské stezce, která procházela údolím řeky Ohře. Velmi záhy bylo původní nepočetné slovanské obyvatelstvo asimilováno německými osadníky. V této době byl v Chodově také založen kostel, který se brzy stal farním chrámem.

V roce 1348 waldsassenský opat prodal Chodov místnímu šlechtici Trostovi z Kynšperka a v následujícím období se velmi často měnil majitel zdejšího panství. Na konci husitských válek se v Chodově usadil rod Hýzrlů z Chodova, který zde prokazatelně sídlil od roku 1439. V druhé polovině 15. století začalo narůstat napětí mezi Hýzrly a rodem Šliků, kteří drželi sousední loketské panství.

Spor vyvrcholil v noci na 30. října 1490, kdy vojáci Jeronýma Šlika přepadli chodovskou tvrz a zabrali ji. I když se Hýzrlové pokoušeli svůj majetek získat soudní cestou zpátky, brzy byli nuceni přesídlit do středních Čech. Počátkem 16. století je Chodov rozdělen na dva útvary – Horní a Dolní Chodov – které se udržely jako samostatné správní jednotky až do 19. století. Do počátku třicetileté války je Dolní Chodov majetkem města Loket a Horní Chodov patří šlechtické rodině Unruherů.

 

 

Chodov - Krušné hory


Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 
 
Naučné stezky - Krušné hory Naučné stezky
Božídarské rašeliniště - Krušné hory
Božídarské rašeliniště
 
batoh

Batohy, cestovní tašky, kufry

Velká nabídka všech typů batohů,
pro město, školu, výlety.
 
Chata Borůvka - Mariánská

Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
 

 

TOPlist Krušné hory © leden 2020, Kontakt - Přidat objekt