Krušné hory

Turistika ●  Města a obce ●  Aš

  • Aš
  • Aš
  • Aš
  • Aš
Město:

Okres: Cheb
Kraj: Karlovarský
Oblast: Západočeský lázeňský trojúhelník
Region: Západočeské lázně
Výška: 666 m n.m.
PSČ: 352 01
GPS: 50°13'25"N, 12°11'41"E

 

Město Aš se nachází na západě Čech v okrese Cheb Karlovarský kraj. Leží v Ašském výběžku a je obklopeno ze tří stran Německem (Bavorskem a Saskem). V blízkém okolí je několik hraničních přechodů s Německem.

První písemná zmínka pochází z r.1270. V průběhu 14.století získávají celou oblast Zedwitzové, kteří ovlivňovali ašské dějiny dalších 600 let. Díky jejich vlivu zůstalo Ašsko po 30-ti leté válce jediným protestanským územím v Čechách. Od 18.století se zde začíná rozvíjet textilní výroba, která po dlouhou dobu udávala charakter zdejšího kraje.

Jádro města Aš je obklopené údolím Ašského potoka a je ohraničeno šesti kopci. Město se rozrostlo až k hranici s Bavorskem. Na západní straně jej obklopuje vrch Kaplanka, Selbský vrch a dále Velký i Malý kužel. Údolí na jihu uzavírá Ašský vrch a na východě je to Skřivánčí vrch s vrchem Háj (Hainberg) a jeho rozhlednou. Vrch Háj se svými 753 m je 2. nejvyšším vrchem Halštrovského pohoří a zároveň nejvíce navštěvovanějším výletním místem pro obyvatele města a jeho okolí. Vrch Kaplanka, Selbský vrch, Velký a Malý kužel je místem středoevropského vodního rozhraní. Na západní straně stéká voda do Ohře a k řece Saale a z východních svahů vrchů stéká přes Ašský potok do Halštrovky (Elster). Okolní lesnaté stráně jsou převážně smrkové. Podnebí je drsné což znamená dlouhé, studené zimy (trvající 4-5 měsíců) a jen velmi krátká léta. Z tohoto důvodu i zemědělské výnosy jsou poměrně skromné.

Mezi místní zajímavosti patří kamenný most, jedná se pozoruhodnou a vůbec nejstarší stavbu v Aši (1724) spojující starý a nový hřbitov.

 

 

Aš - Karlovarský kraj


Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 
 
Naučné stezky - Krušné hory Naučné stezky
Božídarské rašeliniště - Krušné hory
Božídarské rašeliniště
 
batoh

Batohy, cestovní tašky, kufry

Velká nabídka všech typů batohů,
pro město, školu, výlety.
 
Chata Borůvka - Mariánská

Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
 

 

TOPlist Krušné hory © leden 2020, Kontakt - Přidat objekt