Krušné hory

Krušné hory  »  Církevní památky  »  Ostrov  »  kostel sv. Jakuba Většího

Kostel sv. Jakuba Většího - Ostrov

  • Kostel sv. Jakuba Většího - Ostrov
  • Kostel sv. Jakuba Většího - Ostrov
  • Kostel sv. Jakuba Většího - Ostrov
  • Kostel sv. Jakuba Většího - Ostrov
Město: Ostrov
Region: Krušné hory a podkrušnohoří
Kraj: Karlovarský kraj
Okres: Karlovy Vary
GPS: 50°31'3.759"N, 13°38'55.522"E
   
Kontakt:

Kostel sv. Jakuba Většího

 
  363 01 Ostrov

Kostel sv. Jakuba Většího v Ostrově se nalézá v areálu hřbitova v sousedství zámeckého parku. Pozdně románská stavba s obdélnou lodí a pravoúhlým presbytářem vysvěcená údajně roku 1226. Sedlová střecha se sanktusní věžičkou je nad lodí vyšší, závěr má střechu posazenou níže. Hlavním průčelím, obráceným pravděpodobně k jádru někdejší osady, se vchází do lodi kostela. Vstup zdobí románský ústupkový, půlkruhem ukončený portál. Obvodové zdivo, vyzděné z lomového kamene, je na nárožích zpevněno opěrnými pilíři a armováním z pískovcových kvádrů. Presbytář je sklenut raně gotickou křížovou klenbou, loď je plochostropá. V presbytáři byly nalezeny raně gotické malby a v lodi malby renesanční a raně barokní. Původně farní dnes hřbitovní kostel sv. Jakuba Většího se řadí k severozápadní skupině českých pozpozdně románských kostelů.

Kolem kostelíka se uprostřed bažin rozprostíralo původní osídlení. Dokladem toho je nalezená středověká studna v prostoru pozdějšího zámeckého parku. V původně opevněném areálu kostela se zřejmě nalézalo i sídlo velmože, vlastníka osady i kostela. Hřbitov se kolem rozkládal již ve středověku. První rozšíření hřbitova dokládá kamenná deska s letopočtem 1588, přenesená ze staré brány na dnešní hospodářskou budovu.

Dva kamenné smírčí kříže, umístěné dnes u kostela, sem byly přeneseny z míst zaniklých cest v okolí Ostrova. Hřbitov byl naposledy rozšířen na přelomu 19. a 20. století.

 

Kostel sv. Jakuba Většího

Klínovec - Krušné hory Klínovec
Plešivec - Krušné hory Plešivec
 
Fichtelberg - Krušné hory Fichtelberg
 
Chata Borůvka - Mariánská

TIP Chata Borůvka - Mariánská

Nabízí dva apartmány se čtyřmi lůžky s možností přistýlek. Celková kapacita 12 lůžek
Ubytování od: 350 Kč
 
Zadní Telnice- Krušné hory Zadní Telnice
Klíny - Krušné hory Klíny
 

 

TOPlist Krušné hory © leden 2020, Kontakt - Přidat objekt